בראה יוסף|מטפלת במכון 

שמי בראה יוסף, תרפיסטית ומנחת תכניות בשיטת PRT ואמא לילד.

בתור בוגרת תואר בפסיכולוגיה נחשפתי למגוון תחומים בעולם הטיפול ובשנים האחרונות בחרתי לטפל בילדים עם אוטיזם. המוטיבציה שלי לעסוק בתחום הגיעה מתוך הבנה שמילדים על הספקטרום האוטיסטי נדרש מאמץ יום-יומי בכדי לתקשר ולתפקד ואפשר לעשות את זה קל ונעים יותר עבורם. עם זאת, האמונה בכך לא מספיקה ורק כשהגעתי למכון קרן אור קיבלתי את הכלים לממש זאת והתמלאתי שמחה ותקווה. באמצעות ה-PRT למדתי איך ללמד ילדים לתקשר דרך פעילות שמעניינת אותם ובסביבה הטבעית שלהם. נפעמתי לגלות באיזו מהירות הילדים מתחילים לאהוב לתקשר ונולד בי הרצון לחשוף כמה שיותר הורים לכלים הללו, מתוך הבנה שהם הדמות הדומיננטית בחיי הילד.

 

בעיניי, ההבדל המשמעותי בין PRT לשיטות אחרות הוא הדגש שנותנים למוטיבציה של הילד והמיומנויות שאתה מפתח כמטפל בעקבות זאת- גמישות, ספונטניות ויצירתיות. אמנם בהתחלה המשחק עם הילד והחשיבה על עקרונות הטיפול במקביל מאתגרים, אך לאחר תרגול זה הופך טבעי לחלוטין. בזכות הכלים שקיבלתי אני יכולה לשלב כיום ילדים אוטיסטים במגוון עצום של פעילויות ולזהות בכל אחד מהם את הכוחות שלו, את מה שמניע אותו ואת מה שהופך אותו למיוחד.

 

מעבר ליתרונות ה-PRT בטיפול בילדים עם אוטיזם, גם לאופן בו מתבצעת ההכשרה במכון קרן אור יש יתרון משמעותי בעיניי. השימוש בסרטים לצרכי הכשרה מאפשר למטפל לערוך בקרה עצמית, שבלתי-אפשרי לערוך בזמן הטיפול עצמו. הבקרה העצמית מגבירה את המודעות שלנו למהלכים שאנחנו עושים עם הילדים בהם אנו מטפלים, גם כשהם שגויים וגם כשהם נכונים.

                                                

מעבר לכל היתרונות של הטיפול ב-PRT עבור הילדים, גם כמטפלת, אני נהנית מכל רגע. ה-PRT מאפשר לי להכנס לעולם של הילד שאני עובדת עמו ולהכיר אותו ומכיוון שגם הוא נהנה מהטיפול, הוא מאפשר לי להכיר אותו יותר לעומק וחוזר חלילה.

אני שמחה שיש לי את האפשרות להדריך הורים ושואפת שמספר רב ככל האפשר של ילדים יצאו למסע הזה שאני יצאת אליו, מסע רצוף הצלחות ורגעים מרגשים.

 

לקריאת קו״ח לחץ כאן