נורית סלע|מטפלת במכון

שמי נורית סלע, אני בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד ופסיכולוגיה, בעלת תואר שני בחינוך והתפתחות בגיל הרך וכיום אני סטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית. בנוסף, במשך מספר שנים עסקתי במחקר התפתחותי בשיתוף משרד החוץ באפריקה ובישראל ובשיתוף משרד החינוך.

בשמונה השנים האחרונות אני עוסקת בעבודה עם ילדים על הספקטרום האוטיסטי במסגרות שונות. במהלך השנים הללו התנסתי בשיטות טיפול שונות כמו ABA, DIR וטיפול במשחק, אך בכל אחת מן השיטות היה חסר לי אלמנט שהאמנתי שהוא משמעותי לקידום מהיר יותר של הילד. ההיכרות עם PRT איפשרה לי לעבוד בשיטה שמשלבת בין מאפייני טיפול ששיטות אחרות לא איפשרו לי- טיפול התנהגותי בסביבה טבעית והליכה אחרי רצונות הילד.  בנוסף, נחשפתי לאלמנטים שלא קיימים בשיטות אחרות כמו אימון עמיתים, שתורמים משמעותית להתקדמות הילד.

 

כמטפלת, אני מאמינה שלכל ילד יש חושים, רצונות ויכולות שמניעים אותו ושבאמצעותם הוא חוקר ומגלה את סביבתו. לעתים, כדי שיעשה זאת, יש צורך לעורר בו את הדברים הללו ולכוון אותו והתפקיד שלי כמנחת הורים לילדים עם אוטיזם, הוא להראות להם את הדרך לכך.

אני רואה את ההורים, בתור הדמויות המשמעותיות ביותר בחיי הילד, כסוכני שינוי ובעלי תפקיד מכריע בקידום הילד ולכן לא בחרתי לטפל בילדים עצמם, אלא להכשיר את הוריהם לטפל בהם.

במכון קרן אור נלמד איך לגלות מהם תחומי העניין של ילדכם, אילו חושים מניעים אותם לחקור את העולם וכיצד להשתמש באלו בכדי ליצור עבור הילד הזדמנויות תקשורתיות חיוביות ומתגמלות לקידום המיומנויות שלו.

 

באופן אישי, מצאתי במכון קרן אור בית חם ומכיל המאפשר לי להתפתח בעצמי ולהשפיע על התפתחותם של אחרים. זכיתי לטפל בילדה בת 9, אוהבת ושובת-לב, שגידלה והכשירה אותי להיות המטפלת שאני. איתה למדתי לעבוד לפי עקרונות ה-PRT והיא זו שהראתה לי שכשאני הולכת לקראתה אני מאפשרת לה למצות יותר מהפוטנציאל שבה.

כיום, אני רוצה שההצלחות שחוויתי בטיפול יחוו גם על-ידי הורים רבים לילדים עם אוטיזם. התגמול שמקבלים כשילד מתקדם, שהוא הופך עצמאי יותר ונהנה מתקשורת, בזכות טיפול נכון, הוא אינסופי.

לקריאת קו״ח לחץ כאן