טלי חגי|מטפלת במכון

שמי טלי חגי, אני תרפיסטית בשיטת PRT, מורה להוראה מתקנת ואמא.

במשך כל חיי עבדתי עם ילדים ככלל ועם ילדים עם צרכים מיוחדים בפרט. למרות שלמדתי ונחשפתי לשיטות טיפול שונות, הרגשתי שלאורך השנים לקחתי עקרונות מכל אחת מהן ויצרתי לעצמי באופן אינטואיטיבי סגנון טיפול שתואם את האישיות שלי והאמונות שלי. לכן, הרגשתי שהגעתי למכון קרן אור עם המון מיומנויות וכלים ושמחתי להכיר את ה-PRT, שנראתה לי דומה לטיפול האינטואיטיבי שנתתי עד אז.

 

ההיכרות עם שיטת טיפול ברורה ואמפירית עזרה לי להבין מה החולשות שלי ומה החוזקות שלי ומתוך זה להגדיר את המטרות שלי כמטפלת. למדתי לדייק את הטיפול שאני נותנת, להציב מטרות טיפול ולהשיג אותן באופן הכי יעיל ומקצועי (ולא באופן אינטואיטיבי), תוך שההתקדמות של הילד מדידה ואינה נבחנת על בסיס תחושת הבטן שלי. והכי חשוב- למדתי לעשות את כל זה תוך שאני הולכת עם הילד, מבלי לוותר על הרצונות שלו!
בנוסף, למדתי בקרן אור לכתוב תכניות טיפול לילדים על בסיס Early Start Denver Model- ESDM. זוהי שיטה לבניית תכנית טיפול קצרת מועד שמפורקת למטרות ושלבים מדידים וברורים, גם לילד וגם למטפל, ובכך היא מאפשרת התקדמות מהירה של הילד. תכנית הטיפול וה-PRT זו בהחלט שפה חדשה ועשירה שצריך ללמוד אבל השימוש בשפה אחידה בין הגורמים בחייו של הילד מאיצה את ההתקדמות שלו.

ההתפתחות שלי כמטפלת בקרן אור היא כמובן כתוצאה מתכני ההכשרה, אך השימוש בסרטים ששלי ההכשרה הגביר אותה. ההסרטה של עצמי עובדת עם ילד וקבלת המשוב עליה, הם הכלי המקדם ביותר עבור מטפל לדעתי, מכיוון שהם יוצרים חיבור בין התיאוריה לבין הטיפול המעשי.

מאז שהגעתי לקרן אור אני מרגישה שעשיתי קפיצת מדרגה מקצועית, בזכות כל הכלים שקיבלתי ובזכות ההדרכה המצוינת שניתנת לי. היחס של קרן למטפלים שעובדים איתה, החשיבה המשותפת על העתיד שלהם והתשומת לב למה שמעניין אותם, יוצרים למטפל קרקע פורייה להתפתח בה בכיוון שמתאים לו. כשרק הגעתי קרן שאלה אותי "מה החלום שלך?" אמרתי לה שהחלום שלי הוא לשלב ילדים עם אוטיזם בחברה ולכן התרגשתי כשהיא לימדה אותי החלק החברתי של ה-PRT. לראשונה, גיליתי איך אפשר לשלב ילד עם אוטיזם בסביבת עמיתים ולנצל את הנוכחות שלהם כדי ללמד אותו מיומנויות חדשות.

כשהתחלתי את ההכשרה עבדתי עם ילד וביססנו בינינו אינטראקציה שמבוססת על קפיצה בכדור וצחוק, שאפילו במהלכה אפשר להשתמש בקלות ב-PRT. ככל שהוא התקדם הוא החל לתת לי הוראות ולבקש ממני דברים אבל רק אחרי כמה חודשים טובים זכיתי לרגע שיא של התרגשות כשהוא שיתף אותי במשהו לראשונה- "טלי! תראי!"


בחרתי להדריך הורים לפי PRT כי אין לי ספק שזו השיטה הכי מקדמת עבור ילדים עם אוטיזם. בזכות ההיכרות עם קרן ועם ילדים עם אוטיזם הבנתי עד כמה הורים הם משמעותיים בקידום הילד מכיוון שהם אלו שאיתו מרבית הזמן והם מכירים אותו הכי טוב. מעבר לזה, פעמים רבות המצב הכלכלי מקשה על השכרת והכשרת צוות טיפול לילד ואם ההורים יכולים להכשיר ולטפל בעצמם, זה WIN-WIN!

לקריאת קו״ח לחץ כאן