מה ההבדל בין PRT לבין DIR?

הרבה פעמים אחרי הרצאות, מטפלים התפתחותיים ומטפלי DIR, אומרים לי אנחנו עושים אותו דבר.

הרי בשניהם הולכים אחר רצון הילד בפעילות ובחומרים ובשניהם הילד צריך להנות. השונות מבחינתי היא גדולה בכל מישור בו אני בוחנת טיפול אבל אנסה לציין כמה הבדלים עיקריים.

ההבדלים:

1. המיומנויות של הילד עליהם עובדים בPRT הן מוגדרות ומדידות- למשל ״קשב משותף (הצבעה והעתקת מבט) לבקשה״, ״הצהרה לשיתוף במילה אחת״, ״מענה לשאלת כן ולא בג׳סטה״. המטפלים וההורים מגיעים לטיפול עם מטרות ברורות ויכולים לדעת אם הצליחו או לא הצליחו לסיע לילד ללמוד את מיומנות היעד (המטרות). בDIR המטרות מופשטות יותר- אינטמיות, ויסות בעולם, הדדיות וכו... אילו מיומנויות שאינן ניתנות למדידה אלא תלויות שיפוט קליני, ולכן גם קשה ללמד הורים ומטפלים לקדם את הילדים בהם.

2. בPRT ההורים והמטפלים צריכים להשתמש בכל אינטראקציה ואינטראקציה עם הילד ב7 הליכים מוטיבציונים, והמבוגרים נמדדים בישום שלהם (בתצפית או בסרט) בכל 7 ההליכים. כך שכללי ההנאה, ההליכה אחר רצון הילד, הגיוס שלו לאינטראקציה והחיזוק על התנהגויות תקשורתיות, מיתרגמת לשפה שאפשר ללמוד אותה שיש לה כללי ״דקדוק״ קשוחים. וכמו בשפה הישום של הכללים היא בסיטאציה דינאמית ובמקרה של הילד פעילות תואמת גיל. תדמיינו שאתם צריכים ללמוד יפנית, אם תרצו להגיד משהו תדרשו לאוצר המלים הנכון, לבנין הנכון ולזמן הנכון. אם תתאמנו על יפנית ותקבלו פידבק על השיחה, תוך 3 חודשים רובכם תדעו לקנות בסופרמרקט ולנסוע בתחבורה ציבורית עם יפנית מדוברת. כך גם בPRT, אם נרצה ללמוד אותה, נתאמן ונתקדם לפי פידבק, רובינו נדע לישם אותה באופן בסיסי תוך 3 חודשים. למדידה של הישום שלה קוראים מהימנות הישום fidelity of implementation.

3. הסיועים- אחרי שהשתמשנו בכל 7 הליכי המוטיבציה יש לנו מערך של סיועים ברורים, במיוחד לשפה. הסיועים הם אילו שמעודדים ילד לדבר ומלמדים אותו לדבר. הסיועים מאפשרים לו את ההתקדמןת על ציר ההתפתחות השפתית- תקשורתית. בנוסף לPRT יש מערך של כללים לשימוש נכון בסיועים שמאזן בין תמיכה מספיקה לילד כדי שיהיה לו קל, לעצמאות מסיועים שילמד לדבר ולתקשר באופן ספונטני ולא תגובתי.

4. כמובן שלPRT, יש עדויות אמפיריות מבוקרות מצאו שזו התערבות שמקדמת שפה, תקשורת, יוזמות, אינטראקציה עם עמיתים, ירידה בהפרעות נפשיות, ירידה בהתנהגות חזרתית ועוד, כל זאת במחקרים מבוקרים, יתרון בולט וחשוב שלDIR חסר.

Featured Posts
עדיין לא פורסמו פוסטים בשפה זו
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags