שנה חדשה – מיומנויות חדשניות

״….בלחיצת כפתור אתה מקבל עולם ומלואו…״

״…מה שלמדתי הכי הרבה מה-PRT זה לנצל את הסביבה הטבעית ולנצל משאבים טבעיים לעבודה עם הילד…״


הסתיים בהצלחה רבה המחזור הראשון של הקורס המקוון להסמכה בישום סל המוטיבציה לפי PRT להורים ואנשי מקצוע המטפלים בילדים עם אוטיזם. אמא לפעוט עם אוטיזם וגננת בגן תקשורת משתפות בחוויית ההשתתפות שלהן בקורס הקיץ המקוון.


בימים אלה הסתיימה בהצלחה רבה הכשרה ראשונה מסוגה בארץ - קורס הסמכה מקוון ב-7 מפגשים להורים לילדים עם אוטיזם ולאנשי מקצוע טיפוליים, לרבות: גננות ומורים לחינוך מיוחד, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, פסיכולוגים, פיזיותרפיסטים התפתחותיים ועו“סים, בסל המוטיבציה לפי ה-PRT. שיטת Pivotal Response Therapy - PRT - טיפול במיומנויות ציר – היא שיטת טיפול בילדים עם אוטיזם שהינה מבוססת-מחקר אקדמי (למעלה מ-200 מחקרים כבר אוששו את יעילותה). זו שיטה נטורליסטית (בסביבה הרגילה והטבעית)- התפתחותית-התנהגותית, המיועדת להקנות להורים ולמטפלים בילדים עם אוטיזם סל כלים שנמצא יעיל ביותר ומביא להתקדמות משמעותית בתחומי התפתחות מגוונים, לרבות:

· התפתחות שפה ותקשורת

· העלאת יוזמות ע"י הילדים

· עליה באינטראקציה עם עמיתים בהתפתחות תקינה

· חיווט מחדש של למידה חברתית במוח

· הפחתת בעיות התנהגות

· הפחתת בעיות רגשיות


הקורס הועבר ע"י ד"ר קרן שגיב פרידגוט, מומחית בעלת קרוב ל-20 שנות ניסיון ברפואת ילדים, מתוכן היא מתמקדת ב-9 השנים האחרונות בטיפול באוטיזם. ד"ר שגיב פרידגוט היא מסמיכת מטפלים יחידה בארץ בשיטת PRT, אותה למדה במרכז קגל לאוטיזם, המסונף לאוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה ולאוניברסיטת סטנפורד, שם פותחה השיטה.בשנת 2014 הקימה ד"ר שגיב פרידגוט את מכון קרן אור לילד ולמשפחה, אותו היא מנהלת מאז, במטרה להנגיש למשפחות ולמטפלים את פריצות הדרך המדעיות החדשניות ביותר המוכחות לטיפול באוטיזם. המכון רואה בשיטת ה-PRT את טיפול הדגל המנגיש את מה שמגייס את הילד בצורה הטובה יותר, לפעול ולחוות בתוך הסביבה הטבעית בה נמצאות חוויות הלמידה של ילד עם התפתחות תקינה.


הכשרת ה-PRT מיועדת להורים ואנשי מקצוע המטפלים בילדים מגיל אבחון וגילאי הגן וכן לילדים בוגרים יותר שיש להם עיכוב תקשורתי ושפתי. ההכשרה נבנתה עבור מי שרוצה עוד ומאמין שאפשר לתת לילד עם אוטיזם יותר ממה שהוא מקבל כעת. ההכשרה בנויה משבעה מפגשים מקוונים בני שעתיים וחצי כל אחד, במהלכם נלמדים שבעה תהליכים מוטיבציוניים. ההכשרה נערכת במתכונת אינטרנטית, בשילוב הרצאה, הדגמה וניתוח אינטראקציות עם ילדים בסרטונים קיימים והעלאה וניתוח של סרטוני יישום שיטת הטיפול ע"י המשתתפים בהכשרה. מנחת הקורס מנתחת את סרטוני המשתתפים טרם המפגש, ובמהלכו מקבל כל משתתף פידבק על יישום העקרונות עם הילד.

הסמכה של סל מוטיבציה לעידוד שפה ותקשורת ספונטנית לילדים עם אוטיזם לפי שיטת ה- PRT זכאי מי שיישם בהצלחה 3 פעילויות שונות ב-3 סרטים.


אם וגננת בחינוך המיוחד שהשתתפו בקורס ההסמכה המקוון הראשון בטיפול ב-PRT משתפות בחוויותיהן:

משתתפת בקורס, אמא לילד בן שנתיים מספרת:

השיעור הראשון היה מושלם – אני זוכרת אותו ממש... מה שלמדתי הכי הרבה מה-PRT זה לנצל את הסביבה הטבעית ולנצל משאבים טבעיים לעבודה עם הילד, זה חידוש גדול בעיני. בנוסף, הכלי של "שליטה משותפת" היה חדש עבורי... בעקבות הקורס הילד מפיק צלילים כדי לתקשר! (הוא גם התחיל להצביע אבל אני לא יודעת אם זה קשור לקורס)... הייתי ממליצה להורים להשתתף בקורס... להשתמש במשאבים זמינים בבית, הילד מקבל עוד עבודה בבית, במשפחה, עם האחים, במקלחת, בארוחה. מרווחים מזה המון, ובעצם כל הבית מרוויח... הקורס המקוון הוא דרך מעולה ללמידה. אהבתי לראות סרטים של עצמי ושל אחרים וללמוד מהם... אני בתהליך של להבין מה קורה וזה היה טוב שקרן הייתה איתי... זה היה עבורי קורס שנותן כלים פרקטיים לעבוד עם ילדים. חווינו שינוי – הילדים בבית קלטו את השפה של ה-PRT. אפילו השכנים יודעים לעשות "השהייה"... הקורס היה ממש מוצלח, למדתי הרבה וקרן הדריכה אותי גם אחרי הקורס... ההדרכה של קרן הכי עזרה לי...


מירי מיכאלי, גננת ומורה בחינוך המיוחד:

שיטת PRT מעניקה ההזדמנות לצפות בעצמך. גיליתי שזה מאוד מייעל את הטיפול, אפשר להשיג מטרות בצורה מהירה ויעילה יותר. היכולת לצלם את עצמך משפרת את האפשרות למתן פידבק, יש יכולת לראות את הדברים מהצד, ללמוד מה טוב ומה פחות טוב. הקורס המקוון מאפשר לתרגל כמה פעמים בשבוע. היה פידבק מעולה והיה אפשר לעקוב אחרי הפידבק ואחרי ההצלחות... הקורס מאפשר סוג של zooming out – הצפייה בסרטים מאפשרת לך ללמוד, לתקן טעויות ולהבין איך להשתפר. בקורס למדתי שני כלים חדשים: "חיזוק תלוי" ו"שליטה משותפת", הם שונים מהטיפול ההתנהגותי הרגיל שהכרתי קודם טיפול ABA- Applied Behavioral Analysis. למדתי לשלוט בצורה נכונה, להחזיק את החפץ אצלי, לשלוט בסיטואציה, למדתי איך לשלוט בצורה נעימה... האמנתי בדרך ובתהליך ובקרן. קיבלתי בצורה מאוד פתוחה את הפידבקים מקרן ומהמשתתפים בקורס... החוויה הקבוצתית יכולה להיות מעשירה מאוד. היא הוסיפה לי הרבה כלים, למדתי לראות משהו אחר. למדתי מהאנשים שהשתתפו בקורס, למדתי מהמשוב שניתן ולמדתי משובים שניתנו למשתתפים האחרים... למדתי בקורס איך נותנים משוב, איך ניגשים לכל מטפל/הורה בצורה שונה, איך אומרים את הדברים בצורה נעימה, איך קרן נתנה משוב בצורה שונה לאנשי מקצוע או להורים. למדתי ממנה איך נותנים משוב, את טכניקת העברת המשוב, איך קרן בוחרת את מה להעצים במשוב ואת מה לתקן... הקורס מונגש לכולם, בלחיצת כפתור אתה מקבל עולם ומלואו. קרן התייחסה לדברים בצורה עניינית ומקצועית. היה ליווי אינטנסיבי ומעולה לאורך כל הקורס. משתפת בסיפור מרגש שחוויתי – ילד בן 3.5 מאוד התקדם. מהרגע שהתחלנו לעשות את הדברים והעבודה איתו בצורה נכונה הוא החל להתקדם. הוא שאל "איפה?", זה היה חלום. הוא התחיל לתאר דברים בשמות תואר, שיתף אנשים. כל שבוע קרו דברים מרגשים איתו והוא התקדם מאוד... ילד אחר בן 3 התחיל ממש לדבר, היה בהתחלה רק משמיע קולות ואחרי כמה שבועות התחיל לדבר משפטים שלמים. ההורים שלו פשוט מאושרים. הוא עשה קפיצה אדירה בעיניי, והייתה התקדמות מטאורית... למדתי להסתפק במועט ולחזק את הילד אחרי כל ניסיון תקשורתי... הבחירה שלי הייתה למקסם את הקורס. הדרכתי מספר אנשי צוות בגן בו אני עובדת ואת ההורים שטיפלתי בילדיהם. (למרות זה לא חלק מהקורס). הייתה עבודה נכונה, מעקב אחר מטרות, מדי שבוע מדי טיפול בדקנו שעומדים במטרות וביעדים שהצבנו לעצמנו... השיטה מאפשרת שינויים מהירים בצורה נכונה. הייחודיות של PRT היא בבחינת מהימנות הטיפול – בונים תוכנית לימודים אישית מדודה שאפשר לבצע מעקב אחריה. צופים בסרטים ומנטרים כל דקה ודקה, אפשר למדוד את ההצלחות...ההורים מבחינתי הם סוכני השינוי הגדולים ביותר. עלינו לגייס אותם לתהליך ולרתום אותם לקדם את הילד... היה מעולה, קיבלתי את כל הכלים שאני צריכה. קרן הגיעה מוכנה לכל שיעור, היא בחרה את הדברים בצורה חכמה .השיעורים היו מעניינים... אני מאוד נתרמתי מהקורס. חשוב שהוא יגיע לעוד גנים ולמשרד החינוך.


מעוניינים לקבל עדכונים ממרכז קרן אור לילד ולמשפחה? רוצים לשמוע עוד על שיטת ה-PRT ולקבל עדכונים על תכניות המרכז ופעילויותיו? הצטרפו אלינו!

Featured Posts
עדיין לא פורסמו פוסטים בשפה זו
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags