בדיקה עם 88% רגישות לתינוקות בגיל 6-12 חודשים בעלי סיכון לפתח אוטיזם

April 25, 2017

 

 

במאמר שפורסם בירחון המדעי nature, בתאריך ה15.2.2017,  נמצא  שבבדיקת MRI בגיל 6-12 חודשים, הגדלה בשטח הפנים בקורטקסט המוחי, מאפשרת לגלות מי יפתח אוטיזם לפני הגיל בו מופיעים הסימפטומים (בדרך כלל אחרי גיל שנה וחצי). הבדיקה רגישה ב-88% וספציפית ב-81%.

 

 

 

מדוע זוהי פריצת דרך?

 

 

הגידול הידוע שיש לילדים עם אוטיזם בנפח המוחי (היקפי ראש), מתרחש בשנה השניה לחיים בה כבר מופיעים סימפטומים, לכן אין לבדיקה מסוג זה שימוש מאבחן או מנבא. פריצת הדרך במאמר זה יכולה להוביל לאבחון בשנה הראשונה לחיים ולהתערבות מוקדמת, בתקופה בה גמישות המוח בשיאה ולכן יש לה אפקט פרוגנוסטי מצוין. הבדיקה כרגע לא ביישום קליני אך היא בודאי תתאים בעתיד לאחים של ילדים עם אוטיזם או לתינוקות אחרים עם סיכון. בהקשר הישראלי, חשוב לי לציין שיש מרפאות בישראל שמאבחנות תינוקות לפני גיל שנה לפי סימפטומים ומפנות לטיפולים, אך אין הוכחה שאבחון זה מנבא התפתחות אוטיזם יותר מהטלת מטבע.  המדע ״הבדוק״ לא הצליח למצוא שום כלי אבחוני בהתנהגות תינוקות שיש לו יכולת ניבוא טובה לאבחון ולכן לא הייתי ניגשת למרפאות הללו.

 

חשוב לזכור כי בכל מקרה, כל תינוק, בין אם בסיכון ובין אם הוא בהתפתחות תקינה, יכול להנות ממשחקים תקשורתיים מהנים בגיל מוקדם, איתם אפשר להתחיל גם כשיש ספקות.

Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags