מרפאת אנקופרזיס

הורים יקרים,
 

האם ילדכם מלכלך לפעמים את התחתונים בקקי?
 

במידה ועניתם בחיוב, תופעה זו ודאי מכבידה על ילדכם ועליכם גם אם מתרחשת רק בבית ועל אחת כמה וכמה אם גם בגן או בבית הספר. משמח לדעת שיש טיפול מוכח ויעיל. בואו נלמד כמה דברים על התופעה.
 

מהי בריחת צואה ומה הגורמים לתופעה?
 

התופעה של יציאת צואה שאינה בשירותים נקראת "בריחת צואה", או בלועזית "אנקופרזיס". אנקופרזיס נגרם מאיבוד שליטה עצמית במעבר הצואה. גם אם נראה שילדכם אינו סובל מעצירות, הצואה מצטברת אצלו בקצה מערכת העיכול והרחבת הדפנות בחלק זה של המעי ("הרקטום"), גורמת לאיבוד תחושת הצורך להתרוקנות. במצב כזה הצואה יכולה לדלוף החוצה. 

אנקופרזיס היא בעיה מביכה ומלחיצה ולכן יכולה לגרום לקשיים פיזיים ורגשיים לילד ולמשפחה.

מה אם הילד שלי שולט היטב בצרכיו אבל מסרב לעשות קקי בשירותים ומוכן לעשות רק כשהוא מסתתר/ בתחתונים/ בחיתול?
 

במקרים כאילו אנו מדברים על חרדת שימוש בפי הטבעת במקום מאתגר (בשפה עממית: "חרדת אסלה"). בחרדה זו אין כל בעיה בהטלת שתן בשירותים, אבל הילד חרד מלהטיל צואה בשירותים.
 

מה גורם לבעיות הללו?
 

הבעיה אינה נובעת מבעיות רגשיות, מבעיות חינוכיות או מהקשר ביניכם לילדכם. מדובר בתופעה שמופיעה לרוב בילדים עם התפתחות תקינה ובהורים בתפקוד מצוין. בדרך כלל הבעיה מתעוררת בגיל הרך בהשפעת גורמים סביבתיים ופיזיולוגים, כגון – תהליך הגמילה מחיתולים, שינוי מסגרת, מחלה, הרגשת דחייה מהשירותים בגן או בבית ספר, חווית שירותים לא נעימה וכדומה.

האם יש טיפול לתופעות שהוזכרו?
 

כן! בשני המקרים ניתן לעזור לילד ולכם בעבודה משותפת ושיטתית. צריך קצת סבלנות, שכן התוכנית לוקחת לעתים כמה שבועות ולעתים כמה חודשים, אבל העבודה בהחלט מביאה תוצאות ומשפרת את איכות החיים של הילד ושלכם. ל-90% מהילדים הטיפול יפתור לגמרי את הבעיה.


מה הטיפול כולל?
 

הטיפול באנקופרזיס ו/או בחרדת שימוש בפי הטבעת הוא טיפול חדשני ויעיל הבנוי ממספר מרכיבים פיזיים והתנהגותיים. הטיפול נעשה בליווי צמוד ואישי של ד"ר קרן שגיב -פרידגוט, רופאת ילדים מומחית ובעלת מכון קרן אור לילד ולמשפחה. התמדה בטיפול ובתוכנית שנבנית להקניית הרגלים קבועים בשירותים, מעודדת את הילד ומורידה ממנו לחץ נפשי. במידת הצורך מתווסף גם מרכיב תרופתי של ריכוך צואה.


מהו מבנה הטיפול ועלותו?


הטיפול נעשה עם הילד והוא גורם מוביל בטיפול בשילוב ההורים. הטיפול כולל פגישה אבחונית, בניית תוכנית טיפולית המתאימה לתרבות החינוכית של המשפחה, ליווי ומעקב צמוד במייל, בטלפון ופגישות תומכות בהתאם לצורך.

עלות הטיפול היא 3600 ש״ח. 
לאן פונים?


מכון קרן אור לילד ולמשפחה פותח את שעריו כמרכז טיפולי בבעיות שונות שילדים ומשפחות נתקלים בהם. אנקופרזיס וחרדת שימוש בפי הטבעת נבחרו כשני הנושאים הראשונים במרכז, לאור הצלחת הטיפול בהם וההטבה שהם מביאים באיכות חיי המשפחה. ד"ר קרן שגיב -פרידגוט היא בעלת ניסיון רב בטיפולים מסוג זה במסגרת קופת חולים ובמסגרות פרטיות נוספות.


לקביעת תור ראשוני נא לפנות לד"ר קרן שגיב-פרידגוט ישירות במייל:  kerensf@gmail.com